Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Producenci

Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Nie jest substancją jednorodną, ale raczej grupą związków będących pochodnymi 2-metylo-1,4-naftochinonu. Witamina K występuje naturalnie w dwóch formach: jako K1 (filochinon), syntezowana przez rośliny oraz K2 (menachinon), która produkowana jest w jelicie cienkim. Szczególnie cenną postacią witaminy K jest jej pochodna - witamina K2MK7. To właśnie ona posiada szczególny wpływ na gospodarkę wapniową i na zapobieganie powstawania zwapnień w układzie sercowo-naczyniowym. Praktycznie nie jest ona dostępna w diecie, dlatego dobrze jest sięgać po suplementy zawierające witaminę K2MK7. W naszej ofercie znajdują się suplementy zawierające witaminę K2MK7 oraz takie, które dodatkowo wzbogacone są o witaminę D3, posiadającą podobne właściwości - witamina D3 odpowiada między innymi za przyswajanie wapnia w organizmie.

Witamina K

Funkcje witaminy K

Witamina K odpowiada za syntezę protrombiny i czynników krzepnięcia krwi oraz utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowej w organizmie, dodatkowo ma wpływ na regulację metabolizmu kostnego, co wspomaga ochronę przed osteoporozą. Witamina K ma znaczenie także w kontekście zachowania zdrowych zębów. Ponadto znane jest jej działanie przeciwzapalnie i przeciwbólowe.

Konsekwencje niedoboru witaminy K

Niedobór witaminy K może być groźny dla wszystkich grup wiekowych. W konsekwencji zbyt małej ilości witaminy K w organizmie narażamy się na krwawienia (w tym zagrażająca życiu noworodków choroba krwotoczna), utrudnione gojenie się ran spowodowane nieprawidłową krzepliwością krwi, obfite i przedłużające się miesiączki, osteoporoza oraz nieprawidłowa mineralizacja kości, zwapnienie naczyń krwionośnych i w konsekwencji choroby serca i układu krwionośnego. Wysokie ryzyko niedoborów mają osoby niedożywione, często hospitalizowane oraz stosujące antybiotykoterapię, a także osoby cierpiące na celiakię, częste biegunki, zapalenie trzustki oraz choroby wątroby. W takich okolicznościach suplementacja witaminy K jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Źródła witaminy K

Produkty zawierające witaminę K, które warto włączyć do codziennej diety to między innymi: brokuły, rzepa, seler, szpinak, sałata, ogórek, awokado, jajka, jogurt naturalny, ser, wątroba oraz olej sojowy. Niestety większość ludzi nie odżywia się poprawnie, w związku z czym narażeni są na konsekwencje niedoborów niektórych witamin, w tym tak ważnej witaminy K. Aby mieć pewność, że nie zabraknie nam tego cennego składnika odżywczego, warto zadbać o regularną suplementację korzystając z certyfikowanych i bezpiecznych preparatów, dostępnych w naszej ofercie.

Witamina K2MK7

Szczególnie istotną rolę w naszym organizmie pełni witamina K2MK7, będąca pochodną witaminy K. To dzięki niej nasze kości pozostają silne, a wapń nie odkłada się w naczyniach krwionośnych. Niestety, jedynym jej naturalnym źródłem jest natto, czyli sfermentowane ziarna soi, przysmak kuchni japońskiej. W związku z niedoborem witaminy K2MK7 w diecie najlepszym rozwiązaniem jest jej regularna suplementacja.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl