Opcje przeglądania
Producenci

Magnez to jeden z najistotniejszych makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W szczególności odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego, układu kostnego oraz układu krążenia. Dzięki magnezowi również, komórki naszego organizmu mogą dobrze spełniać swoje funkcje ochronne. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze zazwyczaj wystarcza i dostarcza organizmowi najlepszy magnez. Najczęściej jednak ze względu na dietę jednostajną, ubogą w składniki odżywcze, nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości tego niezbędnego pierwiastka, wówczas sięgamy po magnez tabletki. Suplementacja ważna jest szczególnie u osób narażonych na częste stresujące sytuacje oraz przy dużym wysiłku fizycznym, zwłaszcza u osób uprawiających sporty wyczynowe.

Magnez

Najlepsze źródło magnezu.                                                                        

Najlepszy magnez tj. najbardziej przyswajalny przez organizm to magnez naturalnie występujący w produktach spożywczych. Najwięcej magnezu występuje w kakao, czekoladzie, kaszy (szczególnie kaszy gryczanej), płatkach owsianych, w pestkach dyni, słonecznika, orzechach, zielonych warzywach, warzywach stączkowych, wodzie mineralnej. Zła obróbka termiczna produktów spożywczych czy obecność konserwantów, zmniejszają ilość tego pierwiastka w pożywieniu.

Czym grozi niedobór magnezu.

Średnie dzienne zapotrzebowanie w magnez wynosi 300- 400 mg. Niedobór magnezu objawia się ciągłym uczuciem przemęczenia, stanami depresyjnymi, zaburzeniami rytmu serca, arytmii, migotaniem przedsionków, pogorszeniu stanu skóry, włosów i paznokci.

Osoby intensywnie uprawiające sport, kobiety w ciąży, kobiety karmiące, dzieci w okresie wzrostu szczególnie są narażone na konsekwencje niedoboru tego pierwiastka.  Zwiększone zapotrzebowanie i konieczność suplementacji wykazują też osoby z chorobami przewlekłymi np. chorobami układu krążenia, chorobami wątroby, cukrzycą czy nadczynnością tarczycy. Dobrze jest wówczas sięgnąć po preparat- magnez tabletki.

Jakie preparaty z magnezem wybrać?

Najlepszy magnez dostarczany jako suplement, powinien występować w połączeniu z witaminą B6 która jest pomocna przy wchłanianiu tego pierwiastka przez organizm. Najlepiej wchłania się również magnez w postaci cytrynianu magnezu, warto więc poznać skład wybieranego przez nas preparatu aby był najlepiej wykorzystany przez nasz organizm. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów, które w swoim składzie posiadają kompozycję również innych cennych składników jak cynk, mangan czy wapń.

Czy grozi nam przedawkowanie magnezu?

Biorąc magnez tabletki powinniśmy zwracać uwagę na dawkowanie, zapotrzebowanie naszego organizmu oraz na ilość składnika w tabletce. Sam magnez trudno jest przedawkować, a za usuwanie magnezu z organizmu odpowiedzialne są nerki, dlatego osoby które mają problemy z nerkami, szczególnie powinny zwracać uwagę na suplementację i dawkowanie preparatów magnezowych. Zbyt duża dawka magnezu w organizmie prowadzi do biegunki, nudności, zaburzeń mowy, podwójnego widzenia, osłabienia czy odwodnienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl